13-14 грудня 2024 року у місті Чернівці відбулася ІІІ звітно-виборна Конференція Архітектурної Палати Національної спілки архітекторів України (АП НСАУ). Захід відбувся у Червоній залі Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (V корпус ЧНУ ім.Ю.Федьковича). Конференція тривала два дні та включала низку важливих заходів.


Перший день, 13 грудня 2024 року.

Перший день розпочався з реєстрації учасників у холі Центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Було зареєстровано 50 учасників – делегатів від місцевих осередків АП НСАУ з усіх регіонів України. Окрім представників АП НСАУ, у конференції взяли участь запрошені архітектори, представники освітніх установ та організацій місцевого самоврядування.

О 11:00 год. в Червоній залі ЧНУ ім.Ю.Федьковича відбулося офіційне відкриття конференції, де з вітальними словами виступили поважні гості: Ірина Осовська (проректорка ЧНУ ім.Ю.Федьковича), Дмитро Домітрюк (головний архітектор м. Чернівці) та Олександр Чижевський (президент НСАУ).

Після привітання гостей, відбувалися процедурні питання, зокрема обрання головуючого та секретаря засідання, членів робочої президії, лічильної та редакційної комісії конференції.

Загальна звітна доповідь про діяльність АП НСАУ за період з грудня 2021 року по грудень 2024 року була представлена основними доповідачами: Олегом Пікущенком, головою АП НСАУ, та Анною Кирій, заступницею голови. 

Доповідь включала детальний аналіз роботи палати за звітний період. Зокрема, архітектурна палата: створила та опублікувала Маніфест архітекторів про відбудову України, який об’єднав понад 2 тисячі фахівців (2022 р.); провела 15 вебінарів «Дослідження світових кейсів відбудови міст після війн та катастроф» (2022 р.); зробила та випустила спільну заяву проти закону № 5655 зі Спілкою українських підприємців (СУП) (2022 р.); проводила системну роботу з НАЗК, Єврокомісією, Європарламентом (2023 р.); розпочала розробку Містобудівного кодексу з активною залученістю Архітектурної палати НСАУ (2023 р.); розпочала спільні проєкти з ЮНЕСКО по реновації музеїв (безпека та інклюзивність музеїв) (2023 р.); представляла Україну на European Union Prize for Contemporary architecture Mies van der Rohe Awards (2024 р.); розпочала велике опитування архітекторів для формування позиції по підтвердженню стажу та висвітлення інших професійних аспектів (2024 р.); перерахувала 10 млн. грн на допомогу Першій Президентській бригаді Буревій (2024 р.) та багато інших заходів. Після презентації відбулось обговорення та сесія запитань-відповідей.

Культурна програма першого дня передбачала екскурсію із відвідуванням Резиденції митрополитів Буковини і Далмації – об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Учасники мали змогу ознайомитися з історією та архітектурними особливостями пам’ятки.

Після обідньої перерви, конференція продовжилася семінаром на тему: «Завдання архітектурної освіти у повоєнній відбудові України», який спрямований на розвиток освіти в галузі архітектури, містобудування та будівництва. Під час семінару обговорювалися виклики та можливості, пов’язані з розвитком освіти в галузі архітектури, а також налагодження співпраці між вищими навчальними закладами, органами місцевого самоврядування та регіональними осередками НСАУ.

З вітальними словами виступили деканка факультету архітектури, будівництва та декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ ім. Ю. Федьковича – Євгенія Новак та модераторка заходу – д.а., завідувачка кафедри архітектури та збереження об`єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Ірина Коротун. Із доповідями виступили: Олександр Чижевський (президент НСАУ), Андрій Кривцов (головний архітектор м. Суми), Дмитро Романов (голова АП НСАУ м. Кривий Ріг) та ін.. Семінар об’єднав провідних архітекторів, освітян та представників місцевих громад, ставши майданчиком для дискусій і пошуку рішень щодо відродження України, через архітектурну освіту.

Після обговорення ключових питань, конференція продовжилася виборами нового керівного складу. Олександр Чижевський, президент НСАУ, представив кандидатури на посади голови та заступника голови АП НСАУ.

Кандидати виступили з програмою дій Архітектурної Палати НСАУ на 2025-2028 роки. Основні положення програми:

  1. Підвищення авторитету та престижу АП НСАУ та усіх її членів.
  2. Інформаційна політика та зв’язки з громадськістю.
  3. Популяризація необхідності проведення архітектурних конкурсів для комплексного органічного розвитку архітектури міст. Сприяння підвищенню престижності проведення конкурсів та участі у них.
  4. Унормування ціноутворення на проєктні роботи. Визначення мінімальної вартості проєктних робіт та методів її розрахунку.
  5. Організація роботи з молодіжною секцією НСАУ. Сприяння її інтеграції в спільноту НСАУ.
  6. Інтеграція української професійної спільноти до Європейського ринку. Робота над адаптацією міжнародних законів у сфері архітектури до українського законодавства.

Візією АП НСАУ є відкрита до світу Україна, яка може пишатися естетикою своїх міст та сучасними  рішеннями в галузі архітектури.

Місією АП НСАУ є захист прав суспільства на безпечний, якісний та комфортний простір українських міст через сприяння реалізації соціальної ролі архітектора, створення найкращих умов для його творчості.

Обрання голови та заступника голови АП НСАУ відбулося шляхом таємного голосування, за результатами якого були затверджені нові керівники та оновлений склад Ради АП НСАУ. Новим головою АП НСАУ було обрано Олега Пікущенка, а заступницею голови АП НСАУ стала Анна Кирій.

Після завершення виборів відбулося перше засідання новообраної Ради АП НСАУ, яке відбулося у форматі закритої робочої наради. Завершився день дружньою вечерею, яка дозволила створити неформальну атмосферу для підведення підсумків та налагодження професійних комунікацій.


Другий день , 14 грудня 2024 року.

 

Другий день мав переважно культурно-пізнавальний характер. О 10:00 год. учасники конференції вирушили на екскурсію центром міста Чернівці на ретро тролейбусі. Екскурсія дала змогу оцінити красу архітектурної спадщини міста.

Для охочих була організована виїзна екскурсія до гір. Учасники відвідали садибу «KaЗka» у селі Виженка, Чернівецької області, де мали змогу насолодитися природою та обговорити враження від конференції.

Для учасників, які залишилися в місті, програма продовжилася ознайомленням з оновленими громадськими просторами Чернівців.


ІІІ звітно-виборна Конференція АП НСАУ стала важливою подією для української архітектурної спільноти. Підсумовано досягнення за останні три роки, сформовано нові стратегічні цілі на 2025-2028 роки, а також обрано новий керівний склад, який продовжить розвивати Архітектурну Палату НСАУ. Учасники висловили задоволення організацією заходу та підтримали ідею регулярного проведення таких подій для зміцнення професійної спільноти.

 

АП НСАУ дякує організаційному комітету та всім долученим за високий рівень організації та проведення заходу! Спільно будуємо нове майбутнє української архітектури!

Залишити коментар:

Органи місцевого самоврядування
Навчальні заклади
Громадські організації